Punta Cana'da Plaj
Dominik Cumhuriyeti
Alışveriş ve Hediyelik Eşya

Dominik Cumhuriyeti’nin harika plajlarında geçireceğiniz mutlu saatlerden sonra tatil keyfinizi daha da arttıracak bir parça alışverişe ne dersiniz? Dominik Cumhuriyeti ilginç hediyelik eşyalar bakımından oldukça zengin bir yer. Bu hediyelik eşyaların bir bölümü ülkenin her yerinde bulunabilirken, bazıları için zahmete girmeyi göze almak gerekiyor.

  • Kehribar

Dominik kehribarı dünyanın en değerli kehribarı sayılıyor. Bunun da üç nedeni var: Birincisi, Dominik Cumhuriyeti’nden çıkarılan kehribar, Baltık ülkeleri ve dünyanın diğer ülkelerinde bulunanlara göre yüzde 90’lara varan ölçüde daha şeffaf olma özelliğine sahip. İkincisi, kehribar parçalarının içinde tarih öncesi çağlara ait donmuş bir böceğe ya da sineğe rastlama olasılığı Dominik Cumhuriyeti kehribarında daha fazla. Son olarak da genellikle sarı renkli olan kehribarın Dominik Cumhuriyeti’nde çok güzel koyu kırmızı, dumanlı yeşil ya da mavi renkli olanları da bulunabiliyor.

  • Larimar

Larimar, dünyada yalnızca Dominik Cumhuriyeti’nde çıkarılan bir taştır. Ülkenin batı bölgelerinde bulunur. Volkanik hareketler sonucundan oluşmuş yeşil ve beyaz damarlı, kahverengi, gri, kırmızı gölgeli, ana zemini mavi renkte hoş bir taş ve özel bir hediyelik parçadır.

  • Puro

Dominik Cumhuriyeti dünyanın en büyük puro üreticisidir. Dünyada puro genellikle Küba ile özdeşleştirilse de Dominik Cumhuriyeti’nde üretilen puroların kalitesi ve çeşitleri Küba’dakilerin bile ilerisindedir. En bilinen üreticiler, Romeo y Julieta, Leon Jimenez, Cojimar and Montecristo’dur.

  • Sanat

Dominik Cumhuriyeti’nin her köşesinde renkli, bol çeşitli tablo ve heykelciklerle karşılaşmak mümkün. Bu ürünlerde genellikle adanın ilk halkı Tainolar ve yaşamları ile ülkenin muhteşem dağ, orman, deniz manzaraları resmediliyor.

  • Müzik

Merengue ve bachata: Dominik Cumhuriyeti’nin her köşesinde, her sokağında bu canlı, dansa çağıran, güzel müziğin melodilerini duymak mümkün. Merengue, Dominik’e ait bir ritm olup, ülkenin ulusal müziği niteliğindedir. Dominik Cumhuriyeti’nin her yerinde, günün her saatinde duyabileceğiniz merengeyi çok seveceğinizden ve dönüşte çantanızda merenge CD’lerinden birkaç tane bulunacağından eminiz.

  • Rom

Karayipler genelinde Rom çok yaygın bir içki olmakla beraber Dominik romu biraz daha tatlı olmasıyla diğerlerinden ayrılır. Bu özelliğin nedeni doğal yöntemlerle damıtılması ve küçük meşe fıçılarda dinlendirilmeleridir. En ünlü Dominik rom markaları, “3B” olarak da bilinen Bermudez, Brugal ve Barcelo’dur.

  • Mamajuana

Mamajuana Dominik Cumhuriyeti’nde geliştirilmiş, tedavi edici özellikleri olduğu düşünülen bir iksirdir. Çeşitli bitkiler, kökler, yapraklar ve rom, cin, şarap bal ve limondan oluşan bu karışım özellikle mide üşütmelerine iyi gelir. Sağlık, cinsel güç ve vücut direncine de katkı yapar. Giderek kaybolmaya başlayan bu geleneksel içki artık yalnızca birkaç aile tarafından üretilmektedir.

  • Kahve


Karayipleri ziyaret edenler dünyadaki en iyi sert kahveleri burada içeceklerini bilirler. Dominik Cumhuriyeti de bulunduğu coğrafi konum ve iklimi dolayısıyla en iyi organik kahve çekirdeklerinin yetiştiği ve dolayısıyla en zengin aromalı kahvenin üretildiği ülkelerden biridir. Dominik Cumhuriyeti’nde kahve ticaretinin geçmişi 250yıldan daha eskiye dayanmaktadır. 
Yılda 1 milyon paketten fazla kahve ihracatı yapan ülkede 60.000 üretici vardır. “Santo Domingo” adını taşıyan Dominik Cumhuriyeti kahvesi 6 farklı bölgede yetiştirilmektedir: Azua, Bani, Cibao, Barahona, Juncalito ve Ocoa. Dominik kahvesi %100 Arabica’dır ve “nuevo mundo”, “catuai”, “caturra” ve “bourbon” gibi varyasyonları bulunur. Yüksek kesimlerde yetişen kahvelerin çekirdekleri daha zengin bir tada ve daha yüksek asiditeye; alçak bölgelerde yetiştirilenler de tam tersine daha hafif bir içime ve asit oranına sahiptir. Dominik Cumhuriyeti’nde genellikle kahve espresso fincanlarında, şekerli ve sütsüz olarak tüketilir.

  • Karnaval Maskeleri

El yapımı karnaval maskeleri ülkedeki birçok festivalde, kutlamada ve karnavallarda kullanılır. Bu özgün hediyelik eşyaları; özellikle karnaval kentleri olan Santo Domingo, La Vega veya Cabral’da bulmak mümkündür.