Gün Ağarırken Palmiye Ağaçları, Las Galeras
Dominik Cumhuriyeti
Coğrafya

Karayipler’in en büyük ikinci ülkesi olan Dominik Cumhuriyeti, Büyük Antiller’den biri olan Hispaniola Adası’nı komşusu Haiti ile paylaşır. Hispaniola Adası’nın doğudaki 2/3’lük bölümünü Dominik Cumhuriyeti, batıda kalan 1/3’lük bölümünü Haiti oluşturur. Adanın batısında Jamaika ve Küba, doğusunda ise Porto Riko yer alır. Kuzeyde, 1.000 km uzakta ise Florida kıyıları bulunur.

Dominik Cumhuriyeti’nin 1.633 kilometrelik sahil şeridinin 600 kilometresini beyaz kumlu plajlar oluşturur. Kuzey ve Güney Amerika’nın kalbinde, güneyi Karayip denizi, kuzeyi ise Atlas Okyanusu tarafından çevrelenen Dominik Cumhuriyeti 48.442 km2’lik bir büyüklüğe sahiptir. Ülke bu toprak genişliği ile Bahamalar, Jamaika, Porto Riko, Virjin Adaları ve Fransız Batı Polinezyası’nın tamamının toplamından daha büyüktür. Ülke, Hollanda’dan biraz daha büyük, Belçika’nın da yaklaşık 1,5 katı bir yüzölçümüne sahiptir.

Ada olağanüstü güzellikte bir doğası vardır. Yağmur ormanları, verimli tarım arazileri, vahşi tropikal doğa, doğal parklar ve dünyanın en güzel plajları ülkenin coğrafi yapısını oluşturur. Her yıl yüzlerce dağcı ve eko-turist tarafından ziyaret edilen Pico Duarte, 3175 metrelik yüksekliğiyle Karayiplerin en yüksek noktasıdır. Aynı zamanda Karayiplerin en alçak noktası olan Enriquillo Gölü’de Dominik Cumhuriyeti sınırları içindedir. Deniz seviyesinden 46 metre aşağıda olan bölge Amerikan timsahlarının yaşam alanıdır.

Dominik Cumhuriyeti 30 eyalete bölünmüştür. Başkent Santo Domingo ülkenin ve aynı zamand Yeni Dünya’nın en eski yerleşim alanıdır. Ülkenin diğer önemli şehirleri, Santiago, La Vega, San Francisco de Macoris, San Cristobal, San Pedro de Macorís, La Romana, Puerto Plata ve San Juan de la Maguana’dır.