Gün Ağarırken Palmiye Ağaçları, Las Galeras
Dominik Cumhuriyeti
Genel Bilgiler

Başkent: Santo Domingo
İklim: Dominik Cumhuriyeti’nin tropikal bir iklimi vardır; ancak mevsimsel sıcaklık değişimlerinden çok bölgesel sıcaklık farklılıkları görülmektedir. Ülkede iki yağmurlu mevsim vardır: Ekim ayından mayısa kadar kuzey kıyıları; mayıstan ekime kadar güney kıyıları yağmurlu olur. Bu yağmurlar üşütmez, sadece serinletici etki yapar ve yarım gün kadar sürer. Haziran-eylül ayları arası kasırga mevsimidir.
Para birimi: Dominik Pesosu
Etnik gruplar:
Avrupalı - 16%
Afrika kökenli - 11%
Karışık- 73%
Yönetim şekli : Temsili demokrasi
Bağımsızlık tarihi: 27 Şubat 1844 (Haiti’den)
Dil: İspanyolca
Uluslararası telefon kodu: 1809 1829
Nüfus: Temmuz 2005 sayımına göre 8.950.034
Din: % 95 Roman Katolik; %5 diğer (Protestan, Seventh Day Adventist, Baptist ve Mormon)
Doğal Çevre
Dominik Cumhuriyeti geçmişte yoğun yağmur ormanları ve başka hiçbir yerde bulunmayan 1500 türü kapsayan zengin bir bitki örtüsü ile kaplıydı. Bugün birçok bataklık kurutulmuş ve ağaçlar kömür için kesilmiştir ancak hala korunmuş kesimler vardır. Ülkede yoksulluk ve aşırı nüfus gibi ciddi problemler vardır. Dominik Cumhuriyeti’ndeki birçok örgüt artan nüfus ile ekosistem üzerindeki baskı arasında sağlam bir ilişki kurmak için çalışmaktadır. Tüm bunlara karşın Dominik Cumhuriyeti bugün hala olağanüste güzellikte el değmemiş tabiat alanları, mangrov bataklıkları, dağlık ormanları, çiçek açan düzinelerce ağaca ve 218’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.
Turizm
2006’da, 4.4. milyon turistin ziyaret ettiği Dominik Cumhuriyeti’ne gelen ziyaretçilerin yaklaşık 1 milyonunu Amerika kıtasından gelenler oluşturmaktadır. Dominik Cumhuriyeti, 2006’da Dünya Turizm Organizasyonu tarafından “Karayiplerin En İyi Destinasyonu” seçilmiş ve 40 yıldan bu yana bu ünvanı elinde tutan Porto Riko’nun önüne geçmiştir.