Gün Ağarırken Palmiye Ağaçları, Las Galeras
Dominik Cumhuriyeti
Yeme İçme Kültürü

Dominikliler, ülkeleri kadar renkli ama bir o kadar sade tatları olan bir yemek kültürüne sahiptir. Kadınlar ülkelerinde bulunan malzemelerle geleneksel yemek yapmaktan gurur duyarlar. Orta ve Güney Amerika mutfakları ile benzerlik gösteren yemek kültürlerinin ana malzemeleri; deniz mahsülleri, pirinç, siyah fasulye, et ve sebzelerdir. Hafif tatlar ve Hindistan cevizli lezzetler geniş yer tutar. Ülkede yemek kültürü bölgeden bölgeye değişiklik göstermekle beraber ana yemekler genelde aynıdır.

Geleneksel Yiyecekler

Kahvaltıda genellikle peynir, bacon ve yeşil muzla hazırlanan “mangu” servis edilir. Hemen tüm otel ve resortların kahvaltı menüsünde bulunan manguyu denemenizi tavsiye ederiz. Mangu aynı zamanda Dominik mutfağında akşamları da servis edilebilen bir yemektir.
"La Bandera Dominicana,"denilen yemek, günün en önemli öğünü olan öğlen yemeğinde yenir. Pirinç, fasulye, et, sebze ve kızarmış muzdan oluşan bu tabak günün kalan kısmı için bol bol enerji içerir.
Diğer popüler yemeklerden biri de İspanyol tarzı yapılan ve pirinç ile servis edilen "Sancocho"dur. Çeşitli kökler, yeşil muz, avokado ve tavuk ya da etten oluşan bu kombinasyon bazen 7 etin karışımı olan Sancocho prieto ile de yapılır. Bu tarifte keçi eti de kullanılabilir. Yabani kekikle beslenen hayvanların etinden yapıldığı için çok güzel bir bir lezzete sahiptir.
Locrio veya Dominik pirinci, İspanyol paellasının bir adaptasyonu olarak safrana benzer bir baharatla çok farklı şekillerde hazırlanabilir.
Samana yakınlarında hindistancevizi ağaçları hem sahil şeridine müthiş bir dekor oluşturur, hem de balıklar için lezzetli bir süt sosu sağlar, buna Pescado con Coco denir. Güney sahili boyunca bulgur, "Quipes"in (içli köfte) veya "Tipili"nin (kısır) ana malzemesi olarak yaygın şekilde kullanılır.
Diğer sevilen Dominik lezzetleri:

 • "chicharrones de pollo" (kuşabaşı doğranmış kızarmış tavuk)
 • "yucca cassava" (bir çeşit ekmek)
 • "mofongo" (yeşil muzlu yemek)
 • "pastelitos" (paçanga böreği)

Tatlılar

İyi bir Dominik yemeği asla tatlısız tamamlanmaz. Şeker kamışı tarlarının her yeri kapladığı ülkede doğal olarak tatlılar genelde şekerden yapılır. Kekler, pudingler, karamel dipli meyvalar ve kremalar en çok yenen tatlılardır.

Otel ve resortlarda servis edilen diğer tatlılar:

 • "arroz con leche" (sütlaca benzeyen bir tür tatlı)
 • "flan" (creme brule’nin bir versiyonu)
 • "dulce de leche" (Hindistan cevizli veya meyvalı süt kreması)
 • "dulce de coco" (kalın, tatlı hindistancevizi pestili)
 •  tropik şerbetli, makadamialı, hindistancevizli ve romlu dondurmaları
 • "bizcochos" (üzeri beyaz yumurta kremalı kekler)
 • "frio frios" (meyva şuruplu buz kalıpları)

İçecekler

Rom
Karayiplerde Rom üretiminin, Afrikalı sömürgecilerin kristal şeker yapmak üzere yanlarında getirdikleri şeker kamışı ve melasla başladığı düşünülüyor. Şeker üretiminde kullanılan melas adlı posanın Karayiplerin sıcak güneşi altında fermente olduğunun fark edilmesi üzerine, bu alkollü sıvının su ile karıştırılması yoluyla rom içkisinin ilk formuna ulaşıldı. 1700’lü yıllarda şeker kamışı tarlaları ve yan ürünleri ekonomik ve sosyal hayatın gelişimini belirlerken 3 rom fabrikasının da temelleri atıldı. 1800’lerin ortalarına doğru bu 3 firma; Andres Brugal Montaner, Don Erasmo Bermudez ve Julian Barcelo, artık kendi formüllerini ve damıtma yöntemlerini denemeye başlamışlardı. Bugün Brugal, Bermúdez ve Barcelo, dünyaca ünlü rom markaları haline gelmişler ve dünyanın en iyi romları arasında sayılmaya başlamışlardır. Dominik Cumhuriyeti romları, Jamaica ve Barbados romlarına göre daha doğal yöntemlerle damıtılmakta; Amerikan beyaz meşe fıçılarda yaşlandırıldıkları için tatlı, dolgun bir tat taşımaktadırlar. En ünlü Dominik rom markaları, “3B” olarak da bilinen Bermudez, Brugal ve Barcelo’dur.
Bira
Dominik Cumhuriyeti’nde mutlaka yapılması gerekenler arasında Presidente Birası’nın tadına bakmayı da saymak gerekir. Santo Domingo’da üretilen Presidente’den bir şişe içmek bu biranın neden bu kadar ünlü olduğunu anlamaya yetecektir. Hafif bir tadı olan bu pilsen tipi bira yüzde 6 alkol oranına sahiptir ve çok soğuk olarak servis edilir. Presidente gerçekten de çok hoş bir içimi olan bir biradır ve Dominikliler de haklı olarak biralarıyla gurur duyarlar

Mamajuana

Mamajuana Dominik Cumhuriyeti’nde geliştirilen mucize bir içecektir. Çeşitli bitkiler, kökler, yapraklar ve rom, cin, şarap bal ve limondan oluşan bu karışım özellikle mide üşütmeleri için bir kür niteliğindedir. Sağlık, cinsel güç ve vücut direncini artırıcı bir iksir olduğuna inanılır ve artık yalnızca Dominikli birkaç aile tarafından üretilmektedir.
Kahve
Karayipleri ziyaret edenler dünyadaki en iyi sert kahveleri burada içeceklerini bilirler. Dominik Cumhuriyeti de bulunduğu coğrafi konum ve iklimi dolayısıyla en iyi organik kahve çekirdeklerinin yetiştiği ve dolayısıyla en zengin aromalı kahvenin üretildiği ülkelerden biridir. Dominik Cumhuriyeti’nde kahve ticaretinin geçmişi 250 yıldan daha eskiye dayanmaktadır.
Yılda 1 milyon paketten fazla kahve ihracatı yapan ülkede 60.000 üretici vardır. “Santo Domingo” adını taşıyan Dominik Cumhuriyeti kahvesi 6 farklı bölgede yetiştirilmektedir: Azua, Bani, Cibao, Barahona, Juncalito ve Ocoa. Dominik kahvesi %100 Arabica’dır ve “nuevo mundo”, “catuai”, “caturra” ve “bourbon” gibi varyasyonları bulunur. Yüksek kesimlerde yetişen kahvelerin çekirdekleri daha zengin bir tada ve daha yüksek asiditeye; alçak bölgelerde yetiştirilenler de tam tersine daha hafif bir içime ve asit oranına sahiptir. Dominik Cumhuriyeti’nde genellikle kahve espresso fincanlarında, şekerli ve sütsüz olarak tüketilir.