"Yüzü olmayan bebekler", farklı ırkların ve kültürlerin bir karışımı olarak Dominik'in sessiz bir anlatımı
Dominik Cumhuriyeti
Seyahat Bilgi

Havaalanları
Dominik Cumhuriyeti’nde 8 adet uluslararası havaalanı bulunmaktadır:

  • Las Americas Uluslararası Havaalanı (Santo Domingo)
  • La Romana Uluslararası Havaalanı
  • Punta Cana Uluslararası Havaalanı
  • El Catey Uluslararası Havaalanı (Samana)
  • Gregorio Luperon Uluslararası Havaalanı (Puerto Plata)
  • Santiago Uluslararası Havaalanı
  • L a Isabela Uluslararası Havaalanı (Santo Domingo)

İklim
Dominik Cumhuriyeti’nde tüm yıl boyunca ılık tropikal bir hava hakimdir. Bulunduğunuz bölgeye göre gün boyunca ya hep güneşli ya da güneşli ara ara bulutlu bir gökyüzü hakimdir. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 18-27 C0 arasındadır. En serin dönem kasım-nisan arası, en sıcak dönem mayıs-ekim arasındadır. Aylara göre ortalama sıcaklıklar:

 

Oc

Şub

Ma

Nis

May

Haz

Tem

Ağus

Eyl

Ek

Kas

Ara

En yüksek sıcaklık (C0)

26

26

27

28

28

29

29

30

29

28

27

26

En düşük sıcaklık (C0)

18

18

19

19

20

22

22

23

23

22

20

18

Su sıcaklığı (C0)

24

24

25

26

26

27

27

28

28

27

26

25

Yağmurlu gün sayısı

2

2

3

5

5

9

9

11

11

7

3

3

 

Dil
Ülkenin ana dili İspanyolca’dır. İspanyolca’nın yanı sıra otellerde ve turistik bölgelerde tüm personel iyi İngilizce konuşur. Ziyaretçiler ülkede turistik bölgelerin dışına çıkmayı planlıyorlarsa günlük konuşma dilinden birkaç İspanyolca kelimeyi öğrenmelerinde yarar vardır.

Para birimi
Ulusal para birimi Dominik Peso’sudur. Ancak bunun yanı sıra Amerikan Doları da özellikle turistik bölgelerde sıklıkla kullanılır ve tercih edilir. Amerikan Doları oldukça güçlü olduğundan uygun bir kur uygulanmaktadır. Döviz büroları olan Casas de Cambio’larda (çalışma saatleri 08:30 – 20:00) ve bankalarda (çalışma saatleri 08:30 – 18:00) para bozdurulabilmektedir. Günlük kurlar http://www.xe.com/uccweb sitesinden takip edilebilir.
Kredi kartları ve seyahat çekleri ülke genelinde birçok turistik bölgede kabul edilmektedir. Şehirlerde ve sahil bölgelerinde bankaların ATM’leri bulunmaktadır.Alkol kullanma yaşı
Dominik Cumhuriyeti’nde alkol kullanma yaşı 18'dir.

Araç kullanımı
25 yaş üstü sürücü belgesi sahibi tüm ziyaretçiler ülkede araç kullanabilir ve araç kiralayabilir. Dominik Cumhuriyeti’nde çeşitli uluslararası araç kiralama şirketlerinin ofisleri bulunmaktadır.

Elektrik sistemi
Dominik Cumhuriyeti’nde elektrik voltaj gücü 110 Volt/60 Hertz’dir. Ancak, ülkede voltaj dalgalanmaları sıkça görüldüğünden bazen daha düşük voltaj olabilmektedir. Bu nedenle kullanılmak istenilen elektrikli aletlerin, bilgisayarların voltaj dalgalanmalarına karşı koruması olması gerekmektedir.

Vize
Dominik Cumhuriyeti; turizm amaçlı ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Ülkeye giriş esnasında; “ülkeye giriş” formu doldurulması ve ücreti 10 ABD Doları olan bir “turist kartı” alınması gerekmektedir. Bu işlemler, ülkeye girerken havaalanında veya limanlarda yapılabilir.

Tıbbi tedbirler
Ülkede birçok bölgede musluk suyu içilebilir olmasına karşın, sağlık tedbiri olarak şişe suyu içilmesi önerilmektedir. Şişe suları ülkenin her yerinde kolayca temin edilebilmektedir. Karayip güneşinin etkisi düşünülerek, vücudun susuz kalmaması için günde en az 10 bardak su içilmesi önerilmektedir. Herhangi bir acil tıbbi yardım gerektiğinde, otellerin bir çoğunda tıbbi müdahale imkanları bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin her bölgesinde acil tıbbi destek odaları vardır. Bunun dışında, önemli ve gerekli tüm tıbbi hizmetler makul fiyatlarla verilmektedir. Ziyaretçilerin sürekli kullandıkları ilaçları ve tıbbi malzemeleri varsa, seyahatlerinde yanlarında getirmeleri tavsiye edilir. Antihistaminik ve türevi ilaçları, arı, sinek, böcek sokmalarına karşı ilaçları ziyaretçilerin yanlarında getirmesinde fayda vardır. Ayrıca Karayip güneşinin etkisi düşünüldüğünde, ziyaretçilerin SBF15 ve üzeri koruma faktörlü güneş koruyucularını da yanlarında getirilmesi tavsiye edilir.

Taksi
Tüm havaalanlarında ve otellerde taksi kiralanabilmektedir. Kilometre başına standart bir ölçüm yapılmadığından, taksiye binerken şoförle fiyatta mutabık kalınmalıdır.

Telefon
Uluslararası GSM operatörlerinin çoğu Dominik Cumhuriyeti’nde servis vermektedirler. Ayrıca otellerde de telefon hizmeti verilmektedir. Avrupa’yı aramak için önce 011’i, ardından alan kodunu ve telefon  numarasını çevirmek gerekir.

Saat
Yerel saat dilimi GMT-04:00’tür. Türkiye ile yazın -6, kışın -5 saat farkı vardır.

Bahşiş
Ülkenin genelinde bahşiş verilmektedir. Genelde restoranlarda hesaba yüzde 10 servis ücreti eklenir, ancak yine yüzde 10’luk ekstra bir bahşiş beklenir. Taksi şoförleri, otel çalışanları da bahşiş kabul etmektedir.

YEREL ULAŞIM
Karayiplerin 2. büyük adası olan Dominik Cumhuriyeti ziyaretçilerine çok çeşitli aktivite imkanları sunmaktadır. Ülkenin büyüklüğü kısa mesafelerde karayolu ulaşımıyla çok sayıda etkinliğe katılabilmeyi mümkün kılmaktadır. Ülke çok iyi bir otoban ağına ve her köşeye ulaşılabilecek uluslararası havaalanlarına sahiptir.

Bölgeler arası mesafeler:

Santo Domingo’dan:

 

Barahona

3 saat

Bayahibe

2 saat

Boca Chica

1/2 saat

Jarabacoa

1-1/2 saat

Juan Dolio

50 dakika

La Romana

1 saat 45 dakika

Puerto Plata

3-1/2 saat

Punta Cana

3-1/2 saat

Samana

2 saat 30 dakika

Santiago

1-1/2 saat

 Puerto Plata’dan:

 

Barahona

7 saat

Cabarete

30 dakika

Cofresi

10 dakika

La Romana

5-1/2 saat

Playa Dorada

5 dakika

Punta Cana

7-1/2 saat

Samana

3-1/2 saat

Santiago

1 saat

Santo Domingo

3 saat

Sosua

20 dakikaPunta Cana’dan:

 

Barahona

7-1/2 saat

Bayahibe

2 saat

Boca Chica

3 saat

Jarabacoa

5-1/2 saat

Juan Dolio

2 saat 50 dakika

La Romana

2 saat 15 dakika

Puerto Plata

7-1/2 saat

Samana

5-1/2 saat

Santiago

5 saat

Santo Domingo

3-1/2 saat